Protetyka stomatologiczna – dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe lub ruchome. Do uzupełnień protetycznych stałych zalicza się: korony pojedyncze i mosty, a do ruchomych m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe, protezy nylonowe lub acetalowe.

 

Most protetyczny – uzupełnienie protetyczne mające na celu zaopatrzenie luki bądź luk w łuku zębowym. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych sąsiadujących z brakiem zębowym. Do wykonania mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których zostanie on osadzony (zacementowany). W przypadku mostów protetycznych częste jest zanikanie wyrostka kostnego pod przęsłem mostu, czyli w miejscu pozbawionym bezpośredniej stymulacji siłami żucia.

Proteza – stosowana w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Pacjent może odczuwać większy dyskomfort niż w przypadku noszenia mostu, również estetyka uzupełnienia jest niższa niż w przypadku mostów czy implantów. Siły żucia w tego typu protezach przenoszone są przez błonę śluzową i okostną na kości i nie są w pełni fizjologiczne w porównaniu z mostem protetycznym czy implantem.

Implant– najnowocześniejsza forma odbudowy braków zębowych, pozwalająca na uzyskanie estetyki i komfortu, jakie zapewnia posiadanie własnych zębów.